Engelli Sağlık Raporu Nereden Alınabilir?

Engelli sağlık raporu sadece tam teşekküllü ve bu konuda yetkili devlet hastanelerine başvurulup buralarda kurul kararı ile alınabilir. Engelli raporu tam teşekküllü devlet hastanesi veya da devlete tabii üniversite hastanesinden alınması gerekir. Özel hastanelerin engelli raporu verme yetkisi yoktur. Bu hastanelerin tam listesini bulunduğunuz bölgeye göre su linkte görebilirsiniz: http://www.tkhk.gov.tr/645_kamu-hastane-birlikleri

Malulen emekli olamıyorum peki erken emeklilikten yararlanabilir miyim?

Malulen emeklilik için sgk'ya müracaat edin. Yetkili hastaneye sevk edileceksiniz ve % 60 üzeri oran aldığınız takdirde 10 yıl 1800 gün ile malulen emekli edilirsiniz. Malulen emekli olamazsanız vergi indirim hakkı kazanıp erken emekli olabilirsiniz. Erken emekli olmak için ise vergi indirimi hakkı almanız gerekli, Vergi İndirim belgesi almak için dilekçe örneği ve gerekli evraklar ile basvuru yapmak gereklidir.

Malulen emeklilik için aranan tüm şartlar

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malül sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızaları nedeniyle malüllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Birden fazla sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olarak çalışan sigortalıların malüllük aylığının Sosyal Sigortalar Kurumunca bağlanması sigortalının son çalışmalarının Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi olarak geçmesi kuralına bağlı bulunmaktadır. Malûllük aylığı, sigortalının yeniden Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi bir işte çalışmaya başlaması veya kontrol muayenesi sonucunda malûllük durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi ile kesilir.

Stay Informed

Subscribe To Our News Letter

Download our Smart Phone Apps

MetMeme | Faq